A MÁKÓFALVI HAGYOMÁNYŐRZŐ NÉPTÁNCEGYÜTTES NAGYVENYIMEN
„TESTVÉR-TELEPÜLÉSI PROGRAMOK ÉS EGYÜTTMŰKÖDÉSEK”
Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. felhívására, melynek tárgya Magyarország és a Kárpát-medence magyarok lakta települései közötti magyar-magyar kapcsolatok ápolását és fejlesztését célzó testvér-települési programok és együttműködések támogatása. A TTP-KP-1-2016/1-000482 azonosítószámú pályázatunkban tervezett a „Mákófalvi Táncegyüttes fellépése a nagyvenyimi falunapi rendezvényen” című projektünk
650.000 Ft támogatásban részesült.
Az erdélyi Egeres településsel, melynek közigazgatásilag része Mákófalva is, immár 13 éve tart fenn kétoldalú partnerségi Kapcsolatot Nagyvenyim. Hagyomány, hogy kétévente ellátogatnak egymáshoz a települések delegációi a helyi falunapra. Ebben az évben egeresi barátaink nagyvenyimi látogatása volt soron. Az évek során a családok között kialakult személyes kapcsolatok következtében az ide látogató egeresieket már várták, és elszállásolták a baráti családok. Az elnyert pályázati támogatás lehetőséget adott arra, hogy ebben az évben a meghívhassuk és vendégül láthassuk – a nálunk még személyes kapcsolatokkal nem rendelkező-, mákófalvi táncegyüttest, és minden nagyvenyiminek, sőt a környező települések lakóinak is lehetősége legyen megismerni a kalotaszegi magyar viseletet és az élő kalotaszegi táncokat, az együttes számára pedig lehetőséget adhassunk az anyaországban való bemutatkozásra, megerősítve így a nemzeti identitás és az összetartozás érzését a résztvevőkben.
Mákófalva a Hasznos-patakkal párhuzamosan húzódó völgy alján terül el, lélekszáma megközelítőleg 650 fő. Néprajzilag Kalotaszeghez, azon belül is Nádasmente településeihez tartozik.
A kalotaszegi népművészet jelentős elemei a kalotaszegi népzene, néptánc és a kalotaszegi népviselet. A kalotaszegi népviselet különleges színgazdagságának, díszességének köszönhetően a magyarság egyik legismertebb hagyományos népviselete.
A kalotaszegi magyarság a néptánc területén is végsőkig kicsiszolt, magasrendű értékeket alkotott. Kalotaszeg tánckultúrája nem olyan régies ugyan, mint más erdélyi népcsoportoké, de bizonyos tánctípusok legfejlettebb formáit épp itt találjuk meg. A hagyományos táncok fejlett fokon való, szinte tudatos őrzése mellett tánckészletükbe bizonyos régibb és újabb polgári társastáncok is beszűrődtek.
Mákófalván ezen népművészeti területeknek képviselője a Mákófalvi Hagyományőrző Néptáncegyüttes valamennyi tagja. A főleg helyi fiatalokból álló csoport elfogadta meghívásunkat.
A program során a táncegyüttes tagjai a Szent Bernát Arborétumban szálltak meg. Helyi kísérőik a Nagyvenyimi Táncegyüttes tagjai voltak.
Az első nap – augusztus 4.- programja a hosszú és fárasztó utazás miatt rövidre sikeredett, hiszen a fogadásukat követően a delegáció tagjai elfoglalták szállásukat és pihenni tértek.
A második napon, augusztus 5-én a délelőtt a táncosok számára a színpad bejárásával, a kísérőzenekarral való összecsiszolódással és próbával telt. Délután kapcsolódtak be a közösségi programokba, ahol az egeresi delegáció tagjaival együtt vettek részt a falunap programjain. Bajor testvértelepülésünkkel ápolt kapcsolatunk megerősítéseként közteret neveztünk el Altomünsterről. A park felavatására késő délután került sor. Vendégeink velünk ünnepeltek, és együtt kóstoltuk meg Altomünster Önkormányzatának az ünnepre küldött ajándékát, a hordó sört, amit Franz Göttler csapolt a helyszínen. Szót kért Egeres Alpolgármestere is. Both György köszöntőjében gratulált Nagyvenyimnek és számunkra is követendő példaként méltatta a nagyvenyimiek immár 22 éves múltra visszatekintő kapcsolatépítő tevékenységét, melynek keretében az utóbbi 13 évben Egressel is egyre szorosabbra fonódnak a kapcsolatok.
A park avatását követően falunapi kiállítás keretében mutattuk be vendégeinknek a civil csoportjaink munkáját. Késő estig tartó beszélgetésbe fordult közös vacsorán vettek részt a mákófalvi táncegyüttes tagjai bajor és erdélyi barátainkkal és a partnerkapcsolatokban legaktívabb nagyvenyimi polgárokkal. A kiállítás megnyitó után megkezdődtek a Ligetben a falunap programja. A nagyszínpad zenés esti programjainál a táncosok csatlakoztak a Ligetben vidáman szórakozók táborához.
A harmadik napon, augusztus 6-án az ünnepi testületi ülésen és a Könyvtár átadásán is részt vettek vendégeink. Helyi kísérőikkel a Ligetben töltötték a napot, csemegézve a falunap programjai közül.
Kora este került sor a Mákófalvi Hagyományőrző Néptáncegyüttes színpadi bemutatkozására. Fergeteges sikert aratott az együttes autentikus kalotaszegi táncokból álló műsorával és viseletével. A műsort követően a közönség tagjai áhítattal csodálták, tapintották a több kilogrammnyi gyönggyel kivarrt kalotaszegi viseletet. A mákófalvi lányok türelmesen és büszkén álldogáltak a 12-14 kilogramm súlyú öltözetben, amíg csak akadt érdeklődő. A Nagyvenyimi és a mákófalvi táncosok élvezettel szemlélték egymás bemutatóját, és a produkciókat követően is együtt mulattak a Ligetben az esti utcabálon.
A negyedik napon, augusztus 7-én délelőtti induláskor az erdélyi delegációt, s velük a Mákófalvi Hagyományőrző Néptáncegyüttes tagjait a fogadócsaládok és a Nagyvenyimi Táncegyüttes és Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzatának képviselői búcsúztatták.